سلامتمطالب محبوب تماشاگران

هشت داروی مهم برای درمان امیکرون

تیمی از پژوهشگران با بررسی هشت داروی مختلف مورد استفاده علیه ویروس کرونا و انجام عملیات کشت سلولی در آزمایشگاه به طور دقیق موفق به شناسایی دلیل ابتلای افراد به کرونای خفیف به واسطه سویه اومیکرون شدند.

به گزارش بهداشت نیوز، نتایج یک مطالعه جدید توسط تیمی مشترک از محققان دانشگاه های کنت و گوته فرانکفورت نشان می‌ دهد که نوع SARS-CoV-2 جهش یافته اومیکرون کمتر از سویه دلتا در مسدود کردن مکانیسم دفاعی سلولی در برابر ویروس‌ها یا به اصطلاح «واکنش اینترفرون» مؤثر است. علاوه بر این، یافته ‌های کشت سلولی نشان می ‌دهد که هشت داروی مهم کووید-۱۹ و و روش های درمانی رایج برای مبتلایان به کرونا در برابر سویه اومیکرون بسیار موثر عمل می کنند.

یافته های پیشین نشان داده بود که سویه جدید و جهش یافته اومیکرون باعث بروز خفیف تر بیماری نسبت به سویه های پیشین و به طور خاص سویه دلتا می شود، اگرچه اومیکرون در فرار از ایمنی با واکسیناسیون و عفونت های قبلی بهتر عمل کرده و قدرت انتقال بیشتری دارد که دلایل این امر تاکنون مبهم باقی مانده است.

یافته های این مطالعه جدید به وضوح نشان داده است که ویروس‌های نوع اومیکرون به ویژه به مهار واکنش به اصطلاح اینترفرون حساس هستند. واکنش اینترفرون، یک پاسخ ایمنی غیر اختصاصی است که در تمام سلول های بدن وجود دارد. این اولین توضیحی است که نشان می دهد چرا بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مبتلا به نوع اومیکرون، کمتر احتمال دارد که بیماری شدید و عولارض جانبی گسترده را تجربه کنند.

مطالعه کشت سلولی همچنین نشان داد که ویروس‌های اومیکرون به هشت مورد از مهم ‌ترین داروهای ضد ویروسی و داروهای کاندید برای درمان کروناحساس هستند. این داروها شامل: EIDD-1931 (متابولیت فعال مولنوپیراویر)، ریباویرین، رمدسیویر، فاویپراویر، PF-07321332 نیرمترلویر، ماده فعال پاکلووید، نافاموستات، کاموستات، و آپروتینین بود.

پروفسور مارتین مایکلیس (Martin Michaelis)، از اساتید دانشکده علوم زیستی دانشگاه کنت، درباره یافته های فوق گفت: مطالعه ما برای اولین بار توضیحی ارائه می دهد که چرا عفونت های ناشی از اومیکرون کمتر باعث ایجاد بیماری شدید می شوند. این موضوع به دلیل ویژگی های خاص سویه اومیکرون است، زیرا این ویروس برخلاف دلتا، به طور موثری عمل نمی کند و در نتیجه پاسخ ایمنی اینترفرون سلول میزبان را مهار می کند.

پروفسور جیندریچ (Jindrich Cinatl) سیناتل از موسسه ویروس شناسی پزشکی در دانشگاه گوته، در تکمیل توضیحات همکار خود افزود: اگرچه آزمایش های کشت سلولی دقیقاً وضعیت پیچیده تر یک بیمار را منعکس نمی کند، اما داده های ما شواهد دلگرم کننده ای ارائه می دهد که داروهای ضد ویروسی موجود علیه کرونا در مقابل سویه اومیکرون کاملا موثر هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن