Uncategorized

شهرستان کوهرنگ | سفر به استان چهارمحال و بختیاری | تصاویر

شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر چلگرد است.

شهرستان کوهرنگ | سفر به استان چهارمحال و بختیاری

شهرستان کوهرنگ به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشمه‌های جوشان، یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی شمرده می‌شود که ماه اردیبهشت یکی از بهترین زمان‌ها جهت سفر به این منطقه است.

مرکزیت این شهرستان شهر چلگرد در ۸۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده‌است، که بزرگترین جامعهٔ ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای داده‌است. طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی نظیر سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند. به طوری که در هر فصل جذابیت و گردشگر خاص خود را دارد. مثلاً در فصل بهار علاقه مندان به طبیعت از دشت لاله‌های واژگون، فصل تابستان علاقه مندان به داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری، فصل پاییز علاقه مندان به کوچ و شیوه زیست‌بوم عشایر بختیاری است. در ضمن ۱۰ درصد از کل آبهای کشور از جمله سرچشمه سه رودخانه بزرگ و حیاتی یعنی زاینده رود، کارون و دز در این شهرستان و از قلل سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری سر چشمه می‌گیرند.
از جاذبه های کوهرنگ می توان به آبشار تونل کوهرنگ نام برد. این آبشار از سرچشمه رودخانه زاینده جاری می شود و جذابیت طبیعی ارزشمندی دارد. این تونل جهت انتقال آٖب از چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال ۱۳۳۲ در منطقه ای که اکنون شهر توریستی چلگرد قرار دارد، ایجاد شده است.

طبق یافته های تاریخی، جریان انتقال آب کوهرنگ در زمان صفویان و به دستور شاع عباس آغاز شد. اما با مرگ شاه عباس این پروژه ناتمام ماند. نخستین تونل کوهرنگ در سال ۱۳۳۲ مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال ۱۳۶۴ تونل دوم به بهره برداری رسید.

توجه داشته باشید که آبشار این تونل و فضاهای بسیار زیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. در تمام فصول سال حتی زمستان به سبب نزدیکی با پیست اسکی چلگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

امیدواریم این گشت زیبا در کوهرنگ، فرصتی برای شناخت برخی از ظرفیت های طبیعی و گردشگری این منطقه را برای شما فراهم کرده باشد و در برنامه طبیعت گردی پاییز هزار رنگ ایران قرار دهید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بستن
بستن