اقتصادمطالب محبوب تماشاگران

خبر مهم درباره حقوق و دستمزد کارگران | حداقل و حداکثر حقوق مصوب 1401 تغییر نمی‌کند

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جلسه شورای عالی کار برای کاهش دستمزد یا تغییر مصوبه دستمزد سال ۱۴۰۱ توضیحاتی ارائه کرد.

ایرنا:وزیر کار گفت: افزایش حقوق کارگران بر اساس مصوبه شورای کار عالی کشور در چند روز اخیر اعمال و اجرا شده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اثر افزایش ۵۷ درصدی دستمزد روی اقتصاد کشور توضیح داد و این افزایش را قطعی ونهایی دانستحجت‌اله عبدالملکی در حاشیه بازدید از یک کارخانه لبنیاتی با اشاره وضعیت معیشتی جامعه کارگران کشور بیان کرد: افزایش حقوق کارگران بر اساس مصوبه شورای کار عالی کشور در چند روز اخیر اعمال و اجرا شده است.عبدالملکی تاکید کرد: افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ خوشبختانه باعث افزایش بهره‌وری در تولید کشور شده است
چندی پیش خبری حاکی از جلسه طرفین کارگری و کارفرمایی در وزارت کار برای بازنگری در دستمزد سال ۱۴۰۱ منتشر شد، که از سوی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار تکذیب شد.چندی پیش بود که خبر تغییر دستمزد جامعه کارگری منتشر شد و جنجال به پا کرد.این خبر حاکی از جلسه طرفین کارگری و کارفرمایی در وزارت کار برای بازنگری در دستمزد سال ۱۴۰۱ بود که البته از سوی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار تکذیب و اعلام شد که این خبر یک شایعه بوده و کارگران نگران دستمزد خود نباشند.چراکه مصوبه دستمزد به قوت خود باقی است و تغییری نمی‌کند.

هادی ابوی دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران شایعه تغییر مصوبه افزایش دستمزد ۱۴۰۱ را رد کرد و گفت: کارگران نگران نباشند مصوبه دستمزد به قوت خود باقی است و تغییر نمی‌کند. نماینده کارگران در شورای‌عالی کاراز کارفرایانی که حقوق این برج کارگران خود را علی‌الحساب پرداخت کرده بودند، خواست تا مابقی حقوق نیروها را بپردازند.
علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جلسه شورای عالی کار برای کاهش دستمزد یا تغییر مصوبه دستمزد سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: اینکه بعضی از رسانه‌ها مدعی شده‌اند که جلسه اخیر شورای عالی کار برای کاهش دستمزد و یا تغییر مصوبه دستمزد سال ۱۴۰۱ بوده، درست نیست.
وی افزود: جلسه اخیر شورای عالی کار رسمی نبود و برای دیدار با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. در ان جلسه درخواست برای دیدار با معاون اول رئیس جمهور انجام شد، اما هنوز دعوتی برای این جلسه صورت نگرفته است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه مصوبه شورای عالی کار مزد سال گذشته به امضای جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت بود، گفت: دستمزد جز مواردی است که مورد تضاد منافع کارگران و کارفرمایان است.

وی بیان داشت: افزایش مزد امسال با اجماع همه گروه‌های کارگری و کارفرمایی صورت گرفت با اینکه با رقم سبد معیشت کارگران فاصله دارد. این سبد هشت میلیون و ۹۷۹ هزار تومانی برای یک خانواده متوسط شهری ۳.۳ نفری برای سال ۱۴۰۱ نرخ‌گذاری شده است؛ درحالی که دستمزد مورد اعتراض کارفرمایان قرار گرفته است.

خدایی خاطر نشان کرد: درخواست برای بازنگری در دستمزد کارگران مطرح شده است ولی به نظر بنده امکان تغییر مصوبه وجود نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، روز گذشته نخستین نشست شورای عالی کار با حضور همه نمایندگان کارگری و کارفرمایی در سال ۱۴۰۱ با موضوع تقویت فرصت‌های شغلی برگزار شد که در این نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد به دنبال اعلام شعار امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» بسته حمایتی دولت برای کارفرمایانی که ایجاد اشتغال جدید دارند، تعریف می‌شود.

به گفته «حجت الله عبدالملکی»، این نشست‌های شورای عالی کار، به شکل ماهانه و مستمر با حضور همه نمایندگان کارگری و کارفرمایی و به منظور حمایت از ایجاد مشاغل جدید برگزار می‌شود.

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۵۷.۴ درصد افزایش یافت، دستمزد به چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و۷۵۰ تومان و حداقل دستمزد روزانه به ۱۳۹ هزار تومان رسید. حداقل دستمزد با مبنای ۳۰ روز ماهیانه چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان (روزانه ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان)، بن کارگری ۸۵۰ هزار تومان، حق مسکن ۶۵۰ هزار تومان، حق اولاد برای هر فرزند ۴۱۷ هزار و ۹۷۵ تومان، پایه سنوات به شرط داشتن یک سال سابقه کار ماهیانه ۲۱۰ هزار تومان تعیین شد.

براساس تصمیم شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال آینده با افزایش ۵۷.۴ درصدی به ۶ میلیون و ۴۳۳ هزار تومان برای خانواده ۳.۳ نفری رسید.

همچنین حداقل دریافتی ماهانه کارگران با دو فرزند به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار و ۷۰۰ و حداقل دریافتی ماهانه کارگران با یک فرزند به ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۷۲۵ تومان رسید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن