اقتصادمطالب محبوب تماشاگران

۳ یارانه برای ۶۰ میلیون نفر/ ۲ تغییر در برنامه واریز یارانه/ یارانه‌ها از کی تغییر می‌کند؟

با واریز یارانه نقدی در هفته آینده، دولت تنها باید تا پایان سال هر دو یارانه را در یک نوبت تکرار کند. پس از آن باید منتظر تصمیم دولت برای تغییر یارانه‌ها در سال آینده بود.

تجارت نیوز:تغییر یارانه‌های از موضوعات مطرح چند ماه اخیر است. دولت در هفته قبل یارانه معیشتی بنزین را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرد و باید در هفته آینده نیز یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را واریز کند. با واریز یارانه در هفته آینده، دولت باید این دو یارانه را یک بار دیگر در امسال تکرار کند که به واریز یارانه‌ها در اسفند ماه مربوط می‌شود.

دولت سیزدهم از زمانی که قدرت را به دست گرفت بارها وعده تغییر یارانه‌ها را داده اما تاکنون نتوانسته به آن عمل کند. ابتدا قرار بود در آذر ماه یارانه‌ها افزایش یابد، اما افزایش یارانه‌ها از آذر به دی و سپس به بهمن ماه موکول شد و در هیچ ماهی عملی نشد.

به نظر می‌رسد تا پایان سال خبری از افزایش یارانه‌ها نشود، مگر این که دولت قصد داشته باشد که نزدیک عید از خانوارها حمایت کند.

تغییر یارانه‌ها در سال آینده

در مجموع به نظر می‌رسد برای تغییر یارانه‌ها باید منتظر تصمیم دولت در سال آینده بود.

اولین تغییر به مبلغ یارانه مربوط می‌شود. دولت طرح حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مجلس ارائه کرده و نمایندگان مجلس باید تا پایان سال درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنند. اگر تصمیم مجلس و دولت بر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی باشد، دولت باید از منابعی که آزاد می‌شود مبلغ یارانه را افزایش دهد.

نمایندگان مجلس می‌گویند که در سال آینده مبلغ ۱۱۰ هزار تومان یارانه جدید پرداخت می‌شود. آنطور که گفته می‌شود قرار است یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفری پرداخت می‌شود که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند.

دومین تغییر یارانه‌ها در سال آینده، حذف یارانه‌بگیران است. براساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است که، سه دهک از یارانه‌بگیران را برای حذف شناسایی کند.
بنابراین این که مجلسی‌ها می‌گویند یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر می‌رسد، منظور حذف یارانه‌بگیران است.

مبلغ ۳ یارانه واریزی

در واقع برنامه واریز یارانه‌ در سال آینده این است که فقط ۶۰ میلیون نفر یارانه‌بگیر باقی بمانند و حدود ۲۰ میلیون نفری که تنها یارانه نقدی دریافت می‌کنند در سال آینده هیچ یارانه‌ای نگیرند.

مبلغ یارانه‌ها نیز به شرح زیر است:

نقدی: ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر

معیشتی بنزین: ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان برای هر خانوار

جدید: ۱۱۰ هزار تومان برای هر نفر (براساس جدیدترین اظهارنظر نمایندگان مجلس)

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن