اقتصادبازار

اتفاقی عجیب در بازار خودرو / ریزش ۴۰ میلیونی قیمت ها!

نوسان نرخ ارز طی روزهای اخیر سردرگمی در بازار خودروهای مونتاژی را به همراه داشته است.

بطوریکه طی یک هفته اخیر برخی مونتاژی هم رشد۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی در بازار داشتند و برخی دیگر طعم افت ۵ تا ۴۰ میلیون تومان را چیشیدند. در واقع قیمت خودرو در بازار مونتاژی هم جهت حرکت نکرده است.

رصد بازار برخی از خودروهای مونتاژی حکایت از آن دارد که امروز این خودروها در بازه قیمتی ۳۰۸ تا ۹۰۰ میلیون تومان در بازار معامله شدند و تمایل خودروهای مونتاژی بیشتر به سمت کاهش قیمت بوده است.

به گفته فعالان بازار خودرو، سهم افت قیمت خودرو در هفته جاری بیش از افزایش قیمت بود این در حالی است که در نیمه اردیبهشت اکثر این خودروها با رشد قیمت در بازار مواجه شدند و فعالان بازار خودرو پیش بینی می کردند که با باز شدن مراکز شماره گذاری و نمایندگی های فروش شاهد رشد بیشتر قیمت در این بازار باشیم که این پیش بینی همانند خودروهای وارداتی و داخلی درست از آب درنیامد. با این شرایط می توان گفت مونتاژی ها نیز در انتظار نتایج مذاکرات روزهای خود را سپری می کنند و منتظرند تا ببینند آیا همکاران خارجی خودروسازان داخلی مجدد به کشور باز خواهند گشت یا نه؟

قیمت برخی مونتاژی ها در بازار قیمت هایما در سرازیری
قیمت هایما«هایما» خودروی چینی که آبان سال جاری تولید آن در ایران خودرو متوقف شد، در رده خودروهای چینی لوکسی قرار دارد که طرفداران بسیاری دارد، ایران خودرو اعلام کرد که امکان ارسال قطعات منفصله این خودرو به ایران فراهم نیست و این امر موجب شد تا تولید این خودرو متوقف شود. براساس رصد بازار «هایما S۷» اتومات در مدل ۹۹ طی روزهای اخیر با توجه به رنگ با قیمت ۶۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت خورد. «هایما S۵» اتومات نیز در مدل ۹۹ طی روزهای اخیر با قیمت ۵۹۷ میلیون تومان در بازار معامله شد. با توجه به قیمت این دو مدل در بازار می توان گفت نسبت به هفته گذشته این دو خودرو به ترتیب افتی ۱۵ تا ۴۰ میلیون و افت ۱۳ میلیون تومان داشته اند.

قیمت نیو مزدا ۳؛ افت و خیز رنگ ها
مزدا ۳ جدید نیز در سال ۱۳۸۹ توسط گروه بهمن در ۲ نوع سدان و هاچبک عرضه شد. این خودرو تا سال ۱۳۹۸ در خط تولید گروه بهمن قرار داشت. با وجود توقف تولید این خودرو هنوز در بازار می توان مدل کارنکرده آن را پیدا کرد. براساس رصد بازار مزدا در روزهای اخیر مدل سدان این خوردو با رنگ سربی ۸۸۵ میلیون تومان و رنگ سفید آن با قیمت۸۸۰ میلیون تومان عرضه شدند. با این شرایط می توان گفت نسبت به هفته گذشته رنگ سربی این خودرو افتی ۱۵ میلیون تومانی و رنگ سفید آن با رشد ۲۰ میلیونی در بازار معامله شده است.

پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۹ چند؟
پژو ۲۰۰۸ دیگر مونتاژی بازار را می توان یک خودروی خانوادگی چندکاره، در کلاسSUV های جمع و جور محسوب کرد که توانسته از زمان ورود به بازار ایران طرفداران بسیاری را به خود جلب کند. پژو ۲۰۰۸ در زمان ورود به بازار ایران قیمتی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان داشت. اما در روزهای اخیر مدل ۱۳۹۹ این خودرو با رنگ سفید در بازار با قیمت ۹۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد.

قیمت جک ۱۷ میلیون تومان افتاد
جک از دیگر خودروهای چینی در بازار است که مدل شاسی بلند آن طرفداران بسیاری دارد. مدل « جکG۴ » مدل ۹۹ که در رده های خودروهای سدان قرار دارد که در هفته سپری شده بیشترین افت قیمت را تجربه کرده و با قیمت ۳۰۸ میلیون تومان در بازار داد و ستد شد و افتی ۱۷ میلیونی را تجربه کرد. «جک S۳» مدل ۹۹ نیز امروز در بازار ۴۴۵ میلیون تومان در بازار معامله شد و با رشد ۱۰ میلیونی نسبت به هفته قبل روبرو شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن