حوادثخواندنی هامطالب محبوب تماشاگران

ماجرای زلزله دیشب سی سخت و ارتباط آن با گسل های نزدیک شیراز

چرا تکان‌های زلزله سی‌سخت شدید بود؟

زلزله شب گذشته سی‌سخت با نگرانی‌های زیادی همراه شد، اما خوشبختانه هیچ خسارت جانی به همراه نداشت.

خبرآنلاین: شب گذشته زلزله‌ای نسبتا شدید با قدرت ۵.۶ ریشتر شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا و یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند، تصاویر منتشر شده از این زلزله نشان می‌دادند که این زلزله منجر به خرابی‌های زیادی شده است.

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر این زلزله تاکنون خسارت جانی نداشته است و ۲۳ نفر مصدوم شدند که خوشبختانه اکثر آن‌ها به شکل سرپایی درمان شده‌اند.

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی درباره زلزله دیشب سی‌سنگ گفت: زلزله‌ای که ساعت ۲۲:۰۵، ۲۹ بهمن ۹۸ در شمال یاسوج و نزدیکی سی‌سخت رخ داد، در اثر یک گسلش فشاری در عمق بین ۱۰ تا ۱۸ کیلومتری رخ داد و بزرگای آن ۵.۴ محاسبه شده بود.

او توضیح داد: دو روز قبل یک زمین‌لرزه کوچک‌تری در همان پهنا اتفاق افتاده بود، دیشب زلزله‌ای با بزرگی متوسط یعنی ۵.۴ رخ داد. معمولا پشت زلزله‌هایی که در چنین منطقه‌ای اتفاق می‌افتد، مجموعه‌ای از پس لرزه‌ها ایجاد می‌شود و طبیعی است که در ساعات بعد زلزله پس لرزه‌های مختلفی در پهنه کانونی این زمین‌لرزه اتفاق بیافتد.

زارع درباره شتاب این زلزله گفت: از ایستگاه شتاب‌نگاری سی‌سخت گزارش داده شده است که شتاب حداکثر در شهر سی‌سخت نزدیک نصف شتاب جاذبه زمین بود و این خودش نشان دهنده تکان شدیدی است که در پهنه مرکزی مردم حس کردند و احتمالا خرابی‌هایی برای ساختمان‌های ضعیف و روستایی داشته است، چراکه این شتاب، شتاب نسبتا قابل توجهی است.

استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی افزود: از طرف دیگر،این زلزله را در پهنه نسبتا وسیعی از شیراز تا استان خوزستان و بخش‌هایی از لرستان حس کردند.

زارع گفت: به هر حال این منطقه که در پهنه گسل‌های دنا و شکستگی‌های مرکز زاگرس میانی واقع شده، منطقه‌ای است که از نظر زمین ساختی گسل‌های متعدد و فعال دارد و سابقه لرزه‌خیزی زلزله‌های مختلف در این منطقه وجود دارد، از جمله زلزله‌ای که در سال ۱۳۶۵ در نورآباد شهرستان ممسنی اتفاق افتاد.

او بیان کرد: به هر حال زلزله با بزرگی ۵.۴ زلزله‌ای است که می‌تواند در منطقه زاگرس منجر به ایجاد خرابی‌هایی بشود، امیدوارم این خرابی‌ها محدود باشد و انتظار پس‌لرزه هم با این میزان از بزرگی می‌توان داشت.

زارع در پایان عنوان کرد: البته این زلزله به گسل‌های دورتر از خودش مثل تهران و مشهد قاعدتا کاری ندارد، به همین دلیل براساس اطلاعات موجود این زلزله نشان دهنده نکته خاصی از نظر زمین‌شناختی برای شهرهای دیگر نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن