تراکتورسازی

خاطراتی از ورزشگاه یادگار آذربایجان(۱) تی تی ها اهل غذا خوردن و استراحت نیستند!

رضا ناصرزاده:

بخش اول:به نظرم تماشاگران طرفدار تراکتور مانند تماشاگران دو آتشه سرخابی ویژگی های خاص خود را دارند. شاید به همین دلیل و خاص بودن آنها بود که تصمیم گرفتم جو ورزشگاه یادگار را در چند قسمت تحلیل و خاطره نگاری کنم.

پیشنهاد می دهم جامعه شناسان علاقمند به ورزش سری به ورزشگاه یادگار بزنند و رفتارهای مختلف طرفداران پرشور تراکتور در برابر تیم محبوبشان را تحلیل کنند و مطمئن باشنند به نتایج جالبی دست خواهند یافت.
خاطره ام اما مربوط می شود به بازی چندفصل قبل تراکتورسازی با تیم پرسپولیس؛سفر کاری من همزمان شده بود با این بازی و من هم فرصت را مغتنم شمردم و برای اولین بار به این ورزشگاه خاطره انگیز رفتم.

از ورودی اصلی ورزشگاه که وارد می شوی و از سمت راست به سوی سکوها حرکت می کنی جایگاه تی تی هاست. همان تماشاگران چند آتشه تراکتور که از یک ساعت قبل از بازی – شاید هم بیشتر- تا یک ساعت بعد از بازی این تیم-شاید هم بیشتر- به شدت تراکتور و بازیکنانش را تشویق می کنند.

زمانی که من به ورزشگاه یادگار رفتم همزمان بود با ایام محرم و وقتی وارد ورزشگاه شدم تماشاگران به طرز زیبایی و با زبان ترکی در حال عزاداری برای سید و سالار شهیدان بودند؛ این صحنه را هیچ گاه فراموش نخواهم کرد، زیرا اولین حضورم در ورزشگاه یادگار با سینه زنی و ذکر یاحسین تبریزی های پرشورهمراه بود.

اصلا تبریزی ها و آذربایجانی ها از قدیم ارادت ویژه ای به اهل بیت علیهم السلام خصوصا امام حسین (ع) داشته و دارند.
هوا سرد بود و اصولا ورزشگاه یادگار امام هم که در منطقه ای کوهستانی و خارج از شهر قرار گرفته سرد تر است.
تبریزی ها به یک غذا علاقه خاصی دارند، یک غذای ساده و سالم؛اگر اشتباه نکنم مواد تشکیل دهنده این غذا عبارت اند از: تخم مرغ آب پز، کره با نان لواش و البته دوغ.

در ورزشگاه یادگار اغلب تماشاگران این غذا را به همراه داشتند.تخم مرغ و آب پز و کره را در نان لواش قرار می دهند و یک لقمه اساسی می گیرند و به همراه دوغ خنک میل می کنند؛ همانگونه که گفتم یک غذای خوب و پر انرزی و سالم.

تی تی ها که مشغول تشویق هستند و کاری به غذا خوردن و استراحت ندارند! آن طرف تر تماشاگرانی نشسته اند که کمی شورشان از تی تی ها کمتر است…

ادامه دارد…

برچسب ها

نوشته های مشابه

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بستن